Filmy edukacyjne

W ofercie biblioteki znalazło się 5 nowych zestawów filmów edukacyjnych przydatnych w pracy wychowawczej szkoły podstawowej:

Okładka filmy na płycie DVD o tytule W cyfrowym labiryncie
W cyfrowym labiryncie : edukacja medialna [Film] / reżyseria Dariusz Regucki ; scenariusz Krzysztof Rześniowiecki. – Kraków : Wydawnictwo Rubikon, copyright 2020.
1 płyta [DVD] (22 min.) + Książka: 22 strony ; 18 cm.
Nr inw. DVD9 : 547
W cyfrowym labiryncie – 5 filmów na DVD. Filmy dla uczniów klasy 1-3 szkoły podstawowej1. Kotek (czas 4:22)
Jak łatwo jest oszukiwać w internecie, skoro nie można złapać za rękę na gorącym uczynku. Coraz częściej spotykamy się w cyberprzestrzeni z informacjami, które okazują się fake newsami, polegającymi na fałszowaniu rzeczywistości i podawaniu nieprawdy. Może wydaje się to zupełnie niewinnym żartem, a tymczasem niesie ze sobą poważne konsekwencje na przyszłość.
 2. Labirynt (czas 5:20)
Posiadanie telefonu komórkowego stało się powszechnością. Nikogo już nie dziwi, że mają go również coraz młodsze dzieci. Jednak nie zawsze uświadamiamy sobie zagrożenia, jakie czyhają wraz z dostępem do internetu, który jest niczym labirynt w wielkim zamku ze strasznymi piwnicami… Jak wobec tego w przystępny sposób przygotować dzieci, by nie wpadły w pułapki internetu?
 3. Fotografia (czas 4:02)
Co zrobić, gdy dziecko chce się pobawić telefonem, komórką mimo że rodzice nie pozwalają mu jeszcze na takie zajęcia, gdyż uważają, że jest jeszcze za małe? Jak sprawić, by komórka nie była tylko gadżetem do bezmyślnego wpatrywania się w ekran? Okazuje się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym.
 4. Układanka (czas 3:55)
Dotrzymywanie słowa, wywiązywanie się z obowiązków, przestrzeganie zasad i umiarkowanie – to tylko niektóre z cech charakterystycznych dla autorytetu. Czym on jest , co oznacza? To ważny temat również do rozmów na lekcjach wychowawczych.
 5. Przed snem (czas 5:43)
Dorośli nie chcą, by dzieci wciąż tkwiły w telefonach czy spędzały zbyt wiele czasu przed komputerem.  Często wymagają od dzieci zachowań, których jednak sami nie prezentują. Film ukazuje, jak można pogodzić korzystanie ze smartfona z ciekawym i aktywnym spędzeniem czasu w gronie najbliższych.
Okładka filmu na płycie DVD o tytule w realu i w sieci
W realu i w sieci : edukacja medialna [Film] / reżyseria Dariusz Regucki ; scenariusz Krzysztof Rześniowiecki. – Kraków : Wydawnictwo Rubikon, copyright 2020.
1 płyta [DVD] (22 min.) + Książka: 21 stron ; 18 cm.
Nr inw. DVD9 : 544
W realu i w sieci – 5 filmów na DVD. Filmy dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej
1. Padłeś? Powstań! (czas 3:13)
W życiu każdemu zdarzają się jakieś niepowodzenia, porażki, upadki. Niejednokrotnie „podcinają skrzydła” i zniechęcają do podjęcia kolejnej próby. Często rodzice zastanawiają się, czy wystarczająco wspierają swoje dziecko, zwłaszcza wówczas, gdy nie odnosi ono spodziewanych sukcesów. Okazanie dziecku takiego wsparcia jest nieocenione i bywa wystarczającą siłą, by się podnieść z upadku i podjąć kolejną próbę.
2. Pasja i bierność (czas 5:14)
Dzieci, dla których telefon staje się jedynym komunikatorem ze światem, przestają się interesować realnym otoczeniem. Bez żadnej alternatywy tkwią w telefonach, tracąc radość życia. Nie rozwijają żadnych pasji i stają się biernymi odbiorcami wirtualnej rzeczywistości. Film bardzo subtelnie ale i jednoznacznie ujawnia te problemy.
 3. Przecież się nie rozdwoję (czas 4:13)
Jakże często doświadczamy, że w natłoku zajęć nie dość poświęcamy uwagi drugiemu – nie zauważamy jego potrzeb i oczekiwań, jak też zdarza się nam nie dostrzegać jego trudu. Film bazując na codziennej sytuacji życia rodzinnego, przedstawia tę kwestię i skłania do refleksji.
 4. Hejt (czas 5:08)
Obrażanie, wyzwiska, niewybredne żarty stają się coraz częściej obecne w wirtualnej przestrzeni. W wielu wypadkach autorzy tego typu wpisów nie zdają sobie sprawy z „siły rażenia”, póki sami nie staną się obiektem hejtu. Wówczas doświadczają, jak bardzo rani czytanie o sobie takich rzeczy. Sprzeczka między rodzeństwem staje się okazją do zrozumienia konsekwencji mówienia krzywdzących słów, zwłaszcza, jeśli się je przekaże przez telefon czy internet.
 5. Trzy sekundy (czas 5:19)
Pułapki, jakie czyhają w telewizji i internecie sprawiają, że łatwo dajemy się wciągnąć. I często nie potrafimy z nich zrezygnować, a przecież człowiek powinien kierować się rozumem. Ważna jest nasza reakcja w pierwszych trzech sekundach, szczególnie wtedy, gdy natrafimy na pornografię.
W pułapkach Okładka filmu na płycie DVD o tytule w pułapkach netunetu : edukacja medialna [Film] / reżyseria Dariusz Regucki ; scenariusz Krzysztof Rześniowiecki. – Kraków : Wydawnictwo Rubikon, copyright 2020.
1 płyta [DVD] (26 min.) + Książka: 28 strony ; 18 cm.
Nr inw. DVD9 : 545
W pułapkach netu – 5 filmów na DVD. Filmy dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.
1. Znowu grasz (czas 6:28)
Smartfon umożliwia nam granie o każdej porze i z każdym, bez względu na to, gdzie znajduje się drugi gracz. To może być bardzo wciągające. Niepostrzeżenie zaczyna się zaniedbywanie obowiązków, również szkolnych. Młody człowiek nie dostrzega problemu, dopóki ktoś z zewnątrz nie uświadomi mu zagrożenia uzależnieniem. Presja teamu i chęć poprawy wyników gry wcale tego nie ułatwia.
 2. Spadająca gwiazda (czas 4:59)
Młodzi ludzie chcąc być na topie, zyskać kolejne lajki, wykazać się odwagą lub bardziej przypodobać się swojej sympatii, robią roznegliżowane zdjęcia. Wysyłają je przez internet „zaufanym” osobom, albo sami zamieszczają na profilach społecznościowych. Tymczasem te fotki bardzo szybko zaczynają „żyć własnym życiem”. Stają się przyczyną wstydu i upokorzenia, a w przyszłości mogą znacznie pokrzyżować życiowe plany.
 3. Zdrowie online (czas 4:06)
Internet staje coraz bardziej popularnym i dostępnym źródłem wiedzy niemal w każdej dziedzinie. Niestety – szczególnie na forach – można natrafić na wiedzę niezweryfikowaną, a nawet fałszywą. Czy młodzi ludzie są tego świadomi? Konsekwencje mogą być poważne, zwłaszcza, jeśli zechcemy polegać na poradach związanych z naszym zdrowiem.
 4. Mózg na siłowni (czas 4:04)
Codziennie spotykamy ludzi nieustannie wpatrzonych w ekran komórki czy komputera. Co się dzieje wtedy z mózgiem? Czy potrzebuje naszej aktywności dla rozwoju? Stwierdzono, że  również systematyczny wysiłek fizyczny sprzyja szybszemu połączeń synaptycznych i zapobiega procesom degradacyjnym mózgu.
 5. Cyfrowi złodzieje (czas 4:35)
Coraz częściej różnego rodzaju transakcji dokonujemy za pośrednictwem internetu. Z jednej strony to wielkie ułatwienie, a z drugiej zagrożenie, że zostaniemy oszukani, a nasze pieniądze nie trafią do właściwego adresata. Wymaga to czujności i nie można czuć się wystarczająco „wyedukowanym”.
Okładka filmu na płycie DVD o tytule Cyfrowy Świat
Cyfrowy świat [Film] / reżyseria Dariusz Regucki. – Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2019.
1 płyta [DVD] (łączny czas 33 min. 5 sek.) + Książka : 31 stron ; 18 cm
Nr inw. DVD9 : 546
CYFROWY ŚWIAT – 5 filmów na DVD. Filmy dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.
1. Amputacja 6:39
Nastolatki na smartfonach piszą SMS-y, przeglądają portale społecznościowe, grają, słuchają muzyki, robią zdjęcia i nagrywają filmy. Komórka daje im poczucie wolności i niezależności.
Bohaterka nie rozstaje się z telefonem. Gdy pewnego dnia smartfon gdzieś się gubi, dziewczyna czuje się tak, jakby amputowano jej dłoń.
Co zrobić, by telefon nie stał się dla nastolatka całym światem?
2, Słówka masowego rażenia 5:38
Nie ma słów obojętnych, każde niesie określony komunikat, wpływa pozytywnie lub destruktywnie. Zarówno w realu jak i w sieci nie jest obojętne, jakich słów używamy.
Szczególnie w internecie młodzi uczestnicy bezkarnie rzucają słowa i opinie, których nie odważyliby się wypowiedzieć w realnym świecie bez obaw o surowe konsekwencje. Co zrobić, by wirtualna przestrzeń nie stała się areną werbalnej agresji?
 3. Prawie prawda 6:05
W dobie internetu, jesteśmy skazywani na mnóstwo informacji, które nie zawsze są prawdziwe. Ola – typowa nastolatka, przekonuje się,  jak bolesne mogą być konsekwencje uwierzenia w niezweryfikowaną wcześniej informację. Film uwrażliwia młodych ludzi aby podchodzili do tych informacji z dystansem i nie stali się ofiarą fake newsów.
3. Zgubione mieszkanie 6:47
Łatwo dzisiaj zatracić granicę prywatności. Przemyślane zachowania, rozwaga i roztropność są wysoce wskazane zwłaszcza młodym użytkownikom mediów. Bohaterka filmu szybko przekonuje się, czym może się skończyć nieumiejętne korzystanie z sieci.
 4. Drogowskaz tuż za rogiem 7:56
W dobie kryzysu autorytetów – nie jest łatwo wskazać osoby godne uznania i naśladowania.
Bohaterki filmu, próbują zmierzyć się z zadaniem domowym na ten temat. Poszukiwania w internecie okazały się bezskuteczne, a osoby z mądrością życiową, znalazły się bardzo blisko.
Okładki filmów na płytach DVD o tytule Rodzinne przeboje
Rodzinne przeboje [Film] : wychowanie do życia w rodzinie. Cz. 1. – Kraków : Rubikon, 2017.
1 płyta [DVD] (łączny czas 55 min.)
Nr inw. DVD9 : 548

Rodzinne przeboje [Film] : wychowanie do życia w rodzinie. Cz. 2. – Kraków : Rubikon, 2017.
1 płyta [DVD] (łączny czas 55 min.)
Nr inw. DVD9 : 549

+ Konspekty lekcji wychowania do życia w rodzinie / Teresa Król. 43 s. ; 19 cm.

1 „Witaj w domu. O funkcji opiekuńczej rodziny”
Kiedy w rodzinie pojawia się noworodek, wywraca jej życie do góry nogami. Dzieci różnie reagują na pojawianie się rodzeństwa. Niektóre obawiają się, że rodzice będą je kochać mniej, inne nie mogą doczekać się brata lub siostry i potem chętnie się nim zajmują. Film o tym, jak akceptować siebie w rodzinie, wyrażać troskę i uczucia.
2. „Babcia to babcia. O rodzinie wielopokoleniowej”
Film pomaga zrozumieć, na czym polega funkcja wychowawcza i psychiczno-uczuciowa rodziny. Pretekstem do rozmów dzieci z rodzicami jest powrót babci ze szpitala i konieczność zaopiekowania się nią. Jak pomagać sobie nawzajem? Jak uczyć się empatii? Dlaczego życie rodzinne czasami wymaga rezygnacji ze swoich potrzeb i zmiany planów?
3. „Tak, zaoszczędziłem. O zarządzaniu rodzinnymi finansami”
Jak gospodarować pieniędzmi? W jaki sposób planować rodzinne wydatki? Film prezentuje ekonomiczną funkcję rodziny. Uczy dzieci, że planowanie domowego budżetu wcale nie jest łatwe. Porusza problem racjonalnego gospodarowania pieniędzmi i potrzebę oszczędności. Pokazuje, że czasem trzeba powstrzymać swoją roszczeniowość.
4. „Przecież jesteś dziewczyną! O stereotypach płci”
W okresie dojrzewania o dobrą komunikację wcale nie jest łatwo. Chłopcom i dziewczynom trudniej się porozumieć – również w rodzinie. Filmowe scenki opowiadają o tym, w jaki sposób łagodzić stereotypizację płci i jak uświadomić nastolatkom potrzebę wzajemnej akceptacji.
5. „Nie wiem, co myśleć? O huśtawce nastrojów”
Przejście przez okres dojrzewania może być czasem niełatwe. Nastolatki bywają kłótliwe, impulsywne, buntownicze, a po chwili rozmarzone i uśmiechnięte. Łatwo tracą panowanie nad sobą i swoimi emocjami. Te przeplatające się pozytywne i negatywne uczucia – to typowe stany charakteryzujące adolescentów. Filmowi rodzice muszą się wykazać niemałą cierpliwością, empatią i zrozumieniem.
6. „A ze mną też tak będzie? Kilka słów o dojrzewaniu”
Okres dojrzewania to czas istotnych przemian w życiu nastolatka. Zmiany te obejmują wygląd zewnętrzny oraz świat wewnętrzny młodego człowieka. Dotyczą przede wszystkim procesów fizjologicznych i emocji. Okres między dzieciństwem a dorosłością może być kłopotliwy zarówno dla adolescenta, jak i jego otoczenia. Film wskazuje na wagę rozmów rodziców z dziećmi.
7. „Co to za zapach? O higienie nastolatków” (wskazany do realizacji w klasie V, lekcja 12)
Okres dojrzewania wiąże się z wieloma zmianami fizycznymi. Problemy z cerą, pryszcze czy przetłuszczanie się włosów to częste problemy nastolatków. Niemało kłopotów sprawia też nadmierna potliwość, zwłaszcza, że wydzielaniu potu towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że są one naturalne. Następnym krokiem jest staranna higiena osobista.
8. „Wstęp tylko w strojach wieczorowych. O ubiorze nastolatków”
Moda, presja rówieśników i mediów – trudno sprostać wszystkim wymogom w kwestii ubioru. W niektórych domach strój bywa powodem konfliktów. Nastolatki chcą wyglądać atrakcyjnie, tymczasem rodzice nie zgadzają się na bluzki odsłaniające pępek albo zbyt krzykliwy makijaż. Film o tym, by nie podążać ślepo za modą, ale nosić to, w czym
9. „Co kolega może? Co kolega powinien? Kilka słów o koleżeństwie”
Koleżeństwa nie można nauczyć się w samotności. Nie wystarczy poczytać o nim w książce albo Internecie. Jakie cechy powinna posiadać dobra koleżanka? Czym powinien charakteryzować się dobry kolega? Czasem mówimy, że przyciągamy do siebie takich ludzi, jakimi sami jesteśmy. Film o tym, że aby mieć dobrych kolegów, trzeba być również dobrym dla innych.
10. „Spotkamy się w realu? O uzależnieniu od nowych technologii”
Towarzyszą nam wszędzie: w domu, szkole, podczas treningów i spotkań z kolegami. Niestety, wielu nastolatków przekracza granice racjonalnego korzystania z komórek i smartfonów, a przez to ich kontakty w realu stają się coraz krótsze, zdawkowe i ograniczone. Filmowe scenki mogą stać się pretekstem do klasowej dyskusji na temat fonoholizmu.